Svátosti
Svátost křtu
Svátost křtu je branou do života s Kristem a zapojení do společenství věřících – církve. Člověk se spojuje s Bohem, odpouští se mu hříchy, získává duchovní dary.
Podmínky:
- víra ve spásu skrze Ježíše Krista (u dětí víra rodičů, kteří nemusí mít svatbu v kostele)
- kmotr má být praktikující katolík
- přiměřená příprava rodičů
- příprava dospělých katechumenů trvá nejméně rok
Křest dítěte se uděluje druhou neděli v měsíci. Dospělí se křtí obvykle o Velikonocích nebo podle dohody.
Svátost biřmování
Svátost biřmování je přijetím pečeti darů Ducha svatého, aby křesťan vydával svědectví o své víře.
Podmínky:
- věk alespoň patnáct let
- křest
- kmotr – již biřmovaný
- dostatečná příprava
Svátost biřmování se v naší farnosti uděluje jednou za čas po vyhlášení v kostele. Příprava ke svátosti probíhá ve skupinách pod vedením kněze a animátorů. Začátek přípravy je vždy ohlášen předem.
Eucharistie
Slavení eucharistie (mše svatá) je zpřítomnění Poslední večeře Kristovy a jeho oběti na kříži. Po proměňování je Kristus celý skutečně přítomen pod způsobami chleba a vína. Je to vrchol všech svátostí.
Podmínky k přijetí eucharistie:
- křest, ale také plné společenství s církví
- smíření s Bohem ve svátosti smíření (lehké hříchy litujeme na začátku mše sv.)
Podmínky k přípravě na svátost eucharistie:
- příprava po domluvě s knězem
- aktivní účast na mši svaté
Eucharistii slavíme v naší farnosti každý den podle ohlášení, nemocní mohou přijímat svátost oltářní kdykoliv na požádání. Přijímat Tělo Páně mohou v katolickém kostele také řeckokatolíci a pravoslavní.
Svátost smíření
Svátost smíření (svatá zpověď) je vyjádřením pokání křesťana, v níž se odpouští hříchy mocí Kristovou podle Jeho příslibu.
Podmínky:
- lítost – tj. bolest ducha a odsouzení spáchaného hříchu spojeného s předsevzetím v budoucnu již nehřešit
- vyznání hříchů před knězem – je nezbytné vyznat všechny těžké hříchy, kterých je si kajícník vědom, u všedních (každodenních vin) není zpověď nezbytná, ale církev ji naléhavě doporučuje. Pravidelná zpověď všedních hříchů pomáhá vychovávat svědomí, bojovat proti zlým náklonnostem, dát se Kristem uzdravit a postupovat v životě Ducha.
- zadostiučinění (pokání) – po rozhřešení musí kajícník vykonat něco navíc, aby napravil a odčinil svoje viny, musí vykonat pokání (modlitba, almužna, služba bližnímu, skutky milosrdenství)
- svátost smíření je nutná minimálně jedenkrát za rok – nejlépe o Velikonocích, doporučuje se však jedenkrát za měsíc
Příležitost ke slavení svátosti smíření je v našem kostele vždy půl hodiny před začátkem mše svaté a na první pátek v měsíci od 15 do 17.30 hodin.
Svátost nemocných
Pán Ježíš uzdravoval nemocné a odpouštěl jim hříchy. Skrze víru, modlitbu kněze a pomazání posvátným olejem pozdvihne Pán duši nemocného a odpustí mu hříchy.
Podmínky:
- přijmout ji může každý vážně nemocný (tělesně i duševně) nebo umírající věřící, i když je v bezvědomí, věk nerozhoduje
- přítomnost příbuzných je velmi vhodná
- opakovaně může člověk přijmout při zhoršení stavu nebo jiné nemoci
V naší farnosti se uděluje jednou za rok před Vánocemi společně (těm, kteří mohou přijít do kostela), jinak na požádání i doma. Požádat o udělení svátosti nemocných lze kdykoli osobně nebo telefonicky na faře. Nečekejte až na poslední chvíle před smrtí blízkého člověka!
Svátost manželství
Manželská láska mezi mužem a ženou je prostředkem k posvěcení člověka. Sám Bůh učinil z manželství znamení své přítomnosti, neboť muž a žena se sobě navzájem odevzdávají a tak se milují. Kristus je přítomen v lásce křesťanů a posiluje manžele v jejich společném životě. Manželství je také znamením spojení Boha s člověkem. Tuto svátost si udělují snoubenci navzájem.
Podmínek a překážek uzavření svátostného manželství je celá řada.
Nejdůležitější jsou:
- být pokřtěn, být svobodný, mít alespoň 18 let, nebýt nucen ke sňatku, uznávat jednotu a nerozlučitelnost manželství
- sňatek mezi katolíkem a nekatolíkem (příp. nepokřtěným) je možný za určitých podmínek – nebránit partnerovi ve víře, umožnit katolickou výchovu dětí
- katolický křesťan je povinen uzavřít manželství svátostně – pokud uzavřel jen civilní sňatek, může i dodatečně požádat o zplatnění před církví
V naší farnosti je potřeba o svátost manželství požádat osobně na faře s dostatečným předstihem. Příprava trvá asi 3 měsíce. V našem kostele se uděluje svátost manželství v sobotu při mši svaté nebo jen samostatným obřadem.